Róże są to krzewy z rodziny różowatych, występujące głównie na półkuli północnej. Ich kolebką jest Azja, a w szczególności Chiny, gdzie występuje najwięcej odmian. Jedną z nich są róże wielokwiatowe.

Jest to jeden z najcenniejszych gatunków tego wyjątkowego krzewu, odznaczający się dużą różnorodnością. Do tej grupy należą róże herbatnie, ich wszystkie mieszańce oraz tzw. remontany. Krzewy mają pokrój niezbyt rozgałęziony. Kwiat osadzony jest pojedynczo lub po kilka, na prostej, sztywnej łodydze, dorastającej w zależności od gatunku, do 1, 5 metra. Kwitną od połowy czerwca do jesieni. Po usunięciu przekwitłych kwiatostanów, mogą powtórzyć kwitnienie. Kwiaty mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze i zazwyczaj bardzo pięknie pachną. Odznaczają się dużą różnorodnością kolorów, mogą być w każdej barwie z wyjątkiem czysto niebieskiego.

Odmiany wielokwiatowe mają najwyższe wymagania glebowe. Muszą być uprawiane w żyznej i zasobnej ziemi, głęboko uprawianej. Najlepiej rosną w pełnym słońcu. Gatunki hodowane w Polsce, wymagają dużego cięcia, kopczykowania i okrycia na zimę, gdyż przy temperaturze poniżej 20 stopni, mogą przymarznąć. Należy je również regularnie nawozić. Uprawiane są na kwiat cięty, pięknie komponują się z bylinami o dekoracyjnych liściach.

Jedną z odmian, jeśli chodzi o róże wielokwiatowe (hyzowie.com/22-roze-wielkokwiatowe) jest róża japońska, czyli rosa rugosa. Została sprowadzona do Europy i Ameryki Północnej z Azji, i rozprzestrzeniła się, jako agriofit. Jest bardzo łatwa w uprawie, jednak w stanie dzikim stanowi problem dla różnorodności biologicznej, szczególnie na wybrzeżach. Wykorzystywana jest, jako roślina jadalna, lecznicza, a także do nasadzeń biotechnicznych. Krzewy róży japońskiej tworzą gęste zarośla, dorastające do dwóch metrów.

wspaniałe róże wielokwiatowe

W naszym kraju, dużą popularnością cieszą się gatunki róż należące do odmian kordes rosen. Róże Kordesa charakteryzują się dość dużą odpornością na choroby i warunki atmosferyczne. Wyhodowano je w Niemczech z gatunku rugosa. Podzielono je na kila grup, m. in. KletterMaxe (obficie pachnące np. Amadeus, Aloha, Florentina, Golden Gate, Jasmina, Laguna, Moonlight czy Rosanna); MarchenRosen (piękne pełne kwiaty np. Caramella, Cinderella, Gebruder Grimm, Lions-Rose, Rotkappchen, Rosenfee czy Queen of Hearts) oraz Die RigoRosen (najbardziej odporne róże rabatowe i miniaturowe, bardzo obficie kwitnące).

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)