Istnieje przekonanie, że prace budowlane muszą być procesem żmudnym i powolnym. Nic bardziej mylnego – współczesna technika oraz materiały znajdują się na bardzo wysokim poziomie. Całkowity czas trwania prac uległ zmniejszeniu, a efekt końcowy jest trwały i zadowalający. Jedną z podstawowych prac budowlanych jest nakładanie różnego rodzaju tynków.

Tynki to ogólna nazwa materiałów służących do pokrywania wyremontowanych lub świeżo postawionych ścian. Tynki dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Od tynków zewnętrznych wymaga się nieco więcej. Muszą być nie tylko elementem ozdobnym, ale także niezwykle wytrzymałym oraz odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Tynki wewnętrzne pełnią funkcję dekoracyjną. Ozdabiają ściany mieszkania, a także nadają niepowtarzalny charakter. Nakładanie tynków zależy od umiejętności oraz posiadanych narzędzi. Tradycyjnym sposobem jest ręczne nakładanie tynku.

Ta metoda wymaga dużego doświadczenia, bo mimo tego, że nie jest to czynność skomplikowana, to wymaga dużej precyzji i uwagi. Nakładanie ręczne polega na naniesieniu materiału na ścianę, usunięcie naddatku tynku, a następnie wygładzanie. Znacznie szybszą i mniej pracochłonną metodą są tynki maszynowe. Ten rodzaj tynku nakłada się za pomocą agregatu tynkarskiego. Jest to sposób niezwykle ekonomiczny, ponieważ oprócz zaoszczędzonego czasu, oszczędzamy również materiał. Agregat pozwala na nałożenie takiej ilości tynku, jaka jest na prawdę potrzebna. Najczęściej stosowane materiały to tynku cementowe oraz tynki cementowo-wapienne. Tynki cementowe składają się z cementu, piasku oraz wody.

Osoba, która nie ma wcześniejszego doświadczenia może mieć problem z rozrobieniem tej mieszanki. Ważne jest, aby wszelkie składniki były dokładnie i proporcjonalnie dobrane. Tylko dobre proporcje mogą zapewnić wysokiej jakości tynk. Dobrze zrobiony tynk cementowy charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością, a także odpornością na uszkodzenia. Świetnie nadaje się do nałożenia w miejscach narażonych na oddziaływanie wilgoci, takich jak np. łazienka, pralnia lub suszarnia. Tynki cementowo-wapienne są dużo łatwiejsze w rozrobieniu, jednak nieco mniej wytrzymałe niż tynki cementowe.

W skład mieszanki wchodzi piasek, woda, cement oraz wapno. Dla osób, które mają problem z rozrobieniem tynku dostępne są gotowe, suche mieszanki. Zakupując taki produkt nie musisz martwić się, czy prawidłowo wymieszasz wszystkie składniki, a także czy ich proporcje będą odpowiednie.

Zobacz też: Tynki maszynowe Kraków, tynki cementowo wapienne Kraków | http://www.inside-system.pl/Oferta/tynki

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)