Inwestycja ma to do siebie, że najczęściej niesie za sobą pewne ryzyko. W skrajnych przypadkach może się okazać, że źle ulokowane pieniądze nie tylko nie przyniosą spodziewanego zysku, ale na dodatek przyniosą stratę często bardzo dotkliwą. W mediach często pojawiają się doniesienia o różnego rodzaju systemach inwestycyjnych, które miały swoim klientom przynieść krociowe zyski a kończyły się niejednokrotnie fiaskiem pozostawiając inwestorów bez pieniędzy.

lokaty terminowe dają zyskDlatego tak istotne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy zanim zaczniemy inwestować w skomplikowane produkty inwestycyjne lub oszczędnościowe. Często jednak nawet olbrzymia wiedza z zakresu finansów nie chroni przed stratą. Zanim jednak zaczniemy inwestować ryzykownie powinniśmy zdobyć odpowiednia wiedzę a przez ten czas możemy wykorzystać wszystkim dobrze znane i bezpieczne lokaty bankowe.

Najkorzystniejsze oferty lokat bankowych w 2014 roku mogą przynieść kilkuprocentowy zysk w skali roku co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż utrata większości a często nawet całości naszych oszczędności poprzez nierozsądne wybieranie ryzykownych inwestycji. Inwestowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiedzy tej nie wymaga oszczędzanie na lokacie. Bezpieczeństwo to uzyskujemy dzięki gwarancji BFG, czyli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz gwarancyjny to rozwiązanie stworzone przez instytucje bankowe pod przewodnictwem Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki niemu klienci banków deponujący w nim swoje oszczędności mają gwarancję, że odzyskają swoje oszczędności nawet jeśli bank w którym założą lokatę upadnie.

Gwarantem wypłaty oszczędności jest właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak może ktoś zapytać: a skąd taki fundusz będzie miał pieniądze na ewentualną wypłatę? Banki w Polsce mają obowiązek odprowadzania pewnego procentu posiadanych depozytów do BFG w celu budowania wspólnego dla wszystkich banków funduszu bezpieczeństwa, który stanie się rezerwą na wypadek niewypłacalności jednego z banków.

Jednak fundusz ma pewne ograniczenia. Gwarantuje depozyty bankowe do wysokości kwoty będącej równowartością 100 tyś EUR. Mało który klient posiada zdeponowane w banku tak wysokie oszczędności, ale nawet jeśli taki się znajdzie ze względów bezpieczeństwa powinien swój kapitał rozlokować pomiędzy różne banki tak aby w żadnym z nich nie miał zdeponowanej kwoty większej niż gwarantowane 100 tyś EUR.

Najlepsze lokaty mogą przynieść zyski wyższe niż na przykład będące przedstawiane jako alternatywa dla lokat obligacje skarbowe a przy tym wydają się również a nawet bezpieczniejsze niż obligacje. Choć mało komu wydaje się realne aby emitent obligacji skarbowych jakim jest Skarb Państwa miał zbankrutować to jednak w świetle wydarzeń z ostatnich lat nie wydaje się to scenariusz tak nierealny. Wówczas inwestor może stracić całość swoich oszczędności jeśli jego obligacje nie zostaną wykupione. Natomiast lokaty bankowe nawet w przypadku bankructwa banku są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do dosyć wysokiej kwoty jaką jest 100 tyś EUR.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)