Wiele osób zastanawia się „Co mogę zrobić każdego dnia, by zaoszczędzić?”, w sieci często padają pytania odnośnie tego zagadnienia. Oszczędzanie jest prostsze niż Ci się wydaje, po przeczytaniu tego artykułu dokładnie będziesz wiedział, co robić. Gwarantujemy!

Jak oszczędzić i nie odmawiać sobie przyjemności?

Lubisz wyjazdy zagranicę? Obiad jesz na mieście, bo nie chce Ci się go przygotowywać w domu? A może cenisz sobie długie kąpiele w wannie i dolewanie gorącej wody? Niestety, ale oszczędzanie będzie wymagało od Ciebie zmiany trybu życia. Swoje przyzwyczajenia zmieniaj stopniowo, a nie z dnia na dzień. Tak będzie znacznie prościej.

finanse osobiste

Ustalenie budżetu domowego, jako klucz do sukcesu

Wiele osób nie wie, że ustalenie górnej granicy wydatków znacznie ułatwia cały proces oszczędzania. Rozpisz sobie konkretne wydatki w miesiącu: jedzenie, ubrania, lekarz, dodatki do domu, lub inne. Szybko zorientujesz się, że planowane wydatków jest dużo rozsądniejszym działaniem.

Unikaj używek, zaoszczędzone pieniądze przeznacz na wyjazd

Postaraj się rzucić palenie lub chociaż je ograniczyć, nie kupuj co wieczór butelki wina lub czteropaka piwa, zrezygnuj ze słodyczy, które nie działają na korzyść Twojego zdrowia. Niewydane pieniądze możesz z powodzeniem przeznaczyć na rodzinny wyjazd, który pozwoli Twojej rodzinie się zintegrować.

Przyrządzaj posiłki w domu, na mieście jedz okazyjnie

W miarę możliwości staraj się przygotowywać posiłki dzień wcześniej i zabierać do pracy to, co zostało jeszcze w lodówce. Nie marnuj pieniędzy poprzez kupowanie ilości produktów nie do przejedzenia. Zrób przegląd szafek i sprawdź, jakie skarby się w nich kryją. Może znajdziesz tam produkty na dwa obiady do przodu? – czytamy w Banki24

Sprzęty domowe – co w tym przypadku?

Jeśli chodzi o gospodarstwo domowe, dużą stratę pieniędzy zazwyczaj generują zepsute sprzęty: np. stara lodówka, mikrofala, które zużywają znacznie więcej prądu, niż potrzebują. W takim przypadku zwróć uwagę na:

  • sprzęty energooszczędne – lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki – to wszystko dostępne jest w wersjach mających za zadanie oszczędzania energii, a co za tym idzie, pieniędzy,
  • wyciąganie wtyczek z kontaktów – przyjmij zasadę: nie używam – wyłączam, to proste zachowanie może pomóc w powiększeniu oszczędności, po naładowaniu telefonu odłącz ładowarkę, po kilku miesiącach zobaczysz efekty,
  • wyłączaj i gaś, gdy nie ma Cię w pomieszczeniu – wychodzisz z pokoju na dłużej niż kilka minut? Gaś światło, telewizor i inne urządzenia, które w danej chwili nie są niezbędne, postaraj się unikać systemu: włączony laptop/komputer i telewizor.

Oszczędzanie nie musi oznaczać rezygnacji z wielu dobrodziejstw, jednak należy robić to z głową, tak, by samopoczucie domowników na tym nie ucierpiało. Na początku postaraj się oszczędzać mniejsze kwoty, by w późniejszym czasie móc założyć konto oszczędnościowe, bo kto wie, ale może oszczędzanie wejdzie Ci w krew?

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.7/10 (3 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 2 głosów)