Podczas rozmów kwalifikacyjnych każdy kandydat wydaje się być wystarczająco zmotywowanym, by podjąć u Ciebie pracę. Odpowiednią motywacją do prawidłowego i jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków będzie dla takiego kandydata możliwość zatrudnienia w Twojej firmie, a następnie – utrzymania się na tym stanowisku, przynajmniej do czasu otrzymania gwarantującej stabilizację umowy o pracę.

motywacja

Z biegiem czasu jednak motywacja pracowników do starania się o jak najlepsze wyniki nieznacznie spada. O ile nie stosuje się w firmie systemu premiowania za wyniki, wówczas poziom motywacji od początku zatrudnienia jest taki sam, o ile nawet nie spada. Nie jest łatwo zarządzać personelem, szczególnie gdy jego zadania polegają na osiąganiu wyników, na przykład wyrażających się w efektywności sprzedaży.

Badanie motywacji do pracy to jedno z podstawowych narzędzi, które pomaga korporacjom uporać się z poprawą wydajności pracowników. Badania takie przeprowadzają wykwalifikowane firmy z zakresu human resources (zajrzyj np. na: anacco.pl/badania-organizacji), gdyż jako firmy zewnętrzne mają największe szanse otrzymania obiektywnych rezultatów badań. Dzięki wnikliwym badaniom szef firmy może dowiedzieć się o swoich pracownikach kilku szalenie istotnych rzeczy. Przede wszystkim dowie się, czy obecny system wynagrodzenia jest dla nich wystarczający. Dowie się również, co najbardziej motywuje pracowników do lepszej pracy – nie zawsze, jak się okazuje, są to pieniądze! Dodatkowe premie za wyniki są oczywiście dobrym pomysłem na podniesienie motywacji, ale tylko wtedy, gdy zostanie podkreślone, iż są one nagrodą za konkretne działania. Gdy pracownik przyzwyczai się do regularnego otrzymywania premii, wówczas przestanie ją traktować jak nagrodę.

Różnego rodzaju upominki, karnety na siłownię, pakiety medyczne czy prezenty z okazji świąt są również dobrym sposobem motywowania pracowników. Warto jednak, by akurat takie pakiety były przyznawane każdemu bez względu na wyniki – pracownika będzie wówczas motywował do pracy fakt, że nie każdy pracodawca oferuje takie przywileje.

Najistotniejszym sposobem motywowania pracownika jest jednak ustna pochwała, okazywanie zadowolenia z jego pracy i informowanie go o błędach w kulturalny, nie przesycony pogardą sposób. Zależy nam przecież na tym, by pracownik zrozumiał swój błąd i zechciał go samodzielnie naprawić, a nie, by poczuł się dotknięty, zrównany z ziemią i nic nie warty – to na pewno nie podniesie jego poziomu motywacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)