Nie wiesz jak skłonić dziecko do sprzątania zabawek, którymi przed chwilą się bawiło? A może chcesz od razu zachęcić swojego malucha do poznania, czym są domowe obowiązki? Dziś podpowiadamy jak poprzez zabawę nauczyć przedszkolaka wykonywania domowych prac.

W jaki sposób zachęcić dziecko do pomocy w domowych obowiązkach?

Krzykiem nic nie zdziałasz. Prezentami również

farby plakatowe

Zdjęcie Hery Zo Rakotondramanan z www.flickr.com na licencji Creative Commons

Choć dla wielu rodziców wydaje się to absurdem, krzyki ani przekupstwo w zachęceniu przedszkolaka do wykonywania prac domowych nie pomoże. A na pewno nie na długą metę. Owszem, na początku dziecko zgodzi się na pomoc, bo zobaczy w tym pewną opłacalność, ale z czasem powstanie w nim jedynie niechęć, a prace w domu będzie traktować jak przykrą konieczność, nie szansę na zabawę i spędzenie czasu z rodzicem. Pamiętaj – czym skorupka za młodu nasiąknie…

Proste polecenia – klucz do sukcesu

Nie zapominaj, że Twój maluch dopiero wkracza w świat i poznaje jego funkcjonowanie. Jeśli chcesz zachęcić przedszkolaka do tego, by posprzątał razem z Tobą leżące wszędzie zabawki lub wziął w rączkę ściereczkę – powiedz mu to. Byle w sposób delikatny, nieskomplikowany, łagodnym tonem głosu i z dala od konfliktów.

Im konkretniej, tym lepiej

Polecenia wydawane przez Ciebie nie mogą być zbyt ogólne, bo dziecko ich po prostu nie zrozumie. Zamiast „posprzątaj pokój”, powiedz „pozbieraj zabawki z podłogi” – przyniesie to znacznie lepszy efekt, który zauważysz już po kilku próbach.

Sprzątaj razem z dzieckiem

Ważne jest, byś Ty sam, jako rodzic dawał maluchowi dobry przykład. Zamiast po prostu rozkazywać, weź je za rączkę, pokaż o co chodzi i działaj razem z nim. Dziecko w ten sposób poczuje się lepiej, poprawi kontakt z Tobą, a nauka przyjdzie mu zdecydowanie łatwiej.

Czy sprzątanie może okazać się dobrą zabawą?

Jasne, że tak. Wystarczy kilka dobrych pomysłów i troszeczkę więcej chęci. Sprzątanie na czas, po którym dziecko otrzyma nagrodę? To dobry pomysł, ale pod jednym warunkiem – nagroda nie może być rzeczowa i w materialny sposób wartościowa. Postaw na znaczki, naklejki albo inne drobiazgi, po których zebraniu maluch będzie miał prawo do dłuższej zabawy z ulubionym misiem lub zakupu drobiazgu, który od dłuższego czasu mu się podoba.

Artykuł: “Jak zachęcić przedszkolaka do prac domowych? To prostsze niż sądzisz” przygotował serwis edukacyjny Progenja EDU

Kliknij i przejdź na stronę główną serwisu Progenja EDU »

Progenja Edu

Równie ważne jest to, by w tej zabawie uczestniczyli wszyscy członkowie rodziny. Może spisana lista obowiązków i przyczepiona na lodówce okaże się rozwiązaniem idealnym?

Różne zadania dla dzieci w różnym wieku

Zwróć też uwagę na fakt, że domowe czynności powinny być przypisane zgodnie z wiekiem i możliwościami malucha. 3-latek poradzi sobie głównie z wkładaniem zabawek do pojemnika, 5-latek będzie miał największą frajdę z pomocy mamie w kuchni, a 8-latek, choć niechętnie, powinien posprzątać klatkę futrzanego pupila.

Wytłumacz maluchowi po co i dlaczego

Już na początku takiej nauki warto wytłumaczyć dziecku po co to sprzątanie i dlaczego jest ono tak ważne. Opowiedz, że dzięki temu w domu jest ładnie i czysto i że kurz, który zbiera się na wszystkich meblach jest niezdrowy zarówno dla takich maluchów jak on, ale i dla dorosłych. I najważniejsze – bądź w tym postanowieniu wytrwały, a tłumacz tylko ze spokojem w duchu i uśmiechem na ustach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: +1 (z 1 głos)