W dzisiejszych czasach wzrasta poczucie estetyki polskiego społeczeństwa. Stajemy się coraz bardziej wyczuleni w kwestii jakości przestrzeni miejskiej, co oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na zmieniające się otoczenie wokół nas. Niestety, ciągle jeszcze zmiany nie zachodzą tak szybko jak powinny, jednak obecne przekształcenia mentalności Polaków należy uznać mimo wszystko za sukces.
Kwestia postrzegania przestrzeni w naszym sąsiedztwie i nie tylko powoduje, że zaczynamy wymagać od architektów i planistów podnoszenia jakości małej architektury, która ma ogromne znaczenie w postrzeganiu rzeczywistości. Na pierwszy rzut oka jest to mało znaczący element całości, jednak wbrew pozorom, to właśnie on tworzy estetyczną tkankę miejską.
Jednym z takich elementów są ławki parkowe. Są one nieodłączną częścią każdego parku miejskiego w Polsce, od Łazienek Królewskich w Warszawie, poprzez Ogród Saski w Lublinie, aż po najmniejsze parki w setkach miast. To właśnie one nadają tym miejscom niepowtarzalny klimat, zarówno dzięki temu, iż posiadają estetyczny wygląd, pasujący do charakteru miejsca, jak i dzięki wygodzie korzystania.

garden-bench-509988_640

Jakie zatem powinny być ławki w naszych parkach? Częściowo już odpowiedzieliśmy na to pytanie: powinny być estetyczne, o ciekawej architekturze oraz muszą być wygodne, muszą zachęcać odwiedzających do korzystania z nich, do przyjścia do parku. Tym bardziej, że niektóre z nich są bardzo rozległe obszarowo i konieczny jest odpoczynek, szczególnie dla ludzi starszych. Ponadto ławki muszą komponować się architektonicznie z całością infrastruktury, wszystkie elementy muszą tworzyć spójną całość, tak, aby nasze coraz bardziej estetycznie nastawione oko potrafiło docenić starania specjalistów od małej architektury. Nie może być tak, że są ławki żeliwne, pomalowane na przykład na biało, a zaraz obok, mały most nad jakimś strumieniem jest drewniany i brązowy. Gdy to widzimy nasza dusza zaczyna cierpieć.

Istotną sprawą jest również rozmieszczenie ławek w parku. Powinny być one usytuowane w taki sposób, aby nie utrudniać mieszkańcom poruszanie się po parku. Tak, aby ciągi piesze miały odpowiednią przepustowość. Zagęszczenie ławek powinno także iść za zapotrzebowaniem odwiedzających. Więcej miejsc siedzących należy umieścić tam, gdzie gromadzą się ludzie – przy fontannach, w centralnych miejscach parków, przy placach dla dzieci, ale także niedaleko wejść, ponieważ wielu ludzi będzie chciało tylko usiąść na chwilę, odpocząć i iść dalej, niekoniecznie przez park.
Zatem jak widzimy, nawet tak z pozoru nieistotny element naszego codziennego życia, jak parkowe ławki, ma znaczenie. Mają one wpływ na jakość naszego życia, na doznania estetyczne oraz postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości. Zadbajmy o to, by stale podnosić poziom przestrzeni publicznej, wywierajmy realny wpływ na to co nas otacza, a ławki niech będą dopełnieniem “cichej rewolucji mentalnej”. Wygodna, estetyczna i nowoczesna ławka niech będzie symbolem zmian ustrojowych sprzed lat.

 

źródło: http://www.konarch.pl/lawki-betonowe

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)