Jest dziś tak wiele czapek, że pewnie nikt nie byłby w stanie wypisać ich wszystkich. Okazuje się bowiem, że czapki noszone z powodu mody, to tylko część wszystkich czapek. Inne rodzaje czapek mają konkretni określone przeznaczenie i co ciekawe, czasami nie tyle nosi się je z wyboru, co raczej z obowiązku.

Czapka garnizonowa

Przykładem nakrycia głowy, które jest obowiązkowe dla pewnej grupy społecznej, jest czapka garnizonowa. Kto ją musi nosić i czym charakteryzuje się ta czapka? Niewątpliwie, niemal wszyscy mundurowi są zobowiązani do posiadania oraz zakładania w niektórych sytuacjach czapek garnizonowych. Jeśli natomiast chodzi o wygląd tych czapek, trudno go opisać. Rzecz w tym, że czapki bardzo się różnią między sobą, w zależności od tego o jakich służbach mundurowych mowa. Przeważnie jednak są dosyć duże, zarówno szerokie jak i wysokie. Warto jednak zauważyć, ze w niektórych służbach, na przykład w policji, w wielu sytuacjach można zastępować czapki garnizonowe zwyczajnymi czapkami z daszkiem. Zezwolenie takie istnieje ze względu na wygodę policjantów.

Furażerka – kobieca czapka wojskowa

Niewątpliwie, omawiając czapki, których noszenie jest obowiązkowe, należy wspomnieć o furażerce. Jest to czapka, która od wielu lat towarzyszy kobietom w wojsku. Nie we wszystkich oddziałach nosi się furażerki, ale w wielu z nich jest to najpowszechniejsze nakrycie głowy kobiety. Furażerka to czapka pozbawiona daszka, miękka, choć w niektórych miejscach lekko usztywniana. Cechuje ją elegancja, stąd też nadaje się świetnie jako czapka oficjalna mundurowych. Warto jednak zauważyć, że furażerki cieszą się popularnością również wśród wielu kobiet-cywilów. Rzecz jasna, są to jednak nieco inne furażerki, uszyte w odmiennym stylu, bez oznaczeń wojskowych i w bardziej wymyślnych kolorach.

Ciepła czapka na uszy

Jedną z kilku najpowszechniej używanych czapek jest także czapka zimowa na głowę i uszy. Rodzaje takich czapek liczy się przynajmniej w setkach, a być może nawet i w tysiącach. Niemniej jednak, wszystkie one mają względnie podobny krój i takie samo przeznaczenie. Oczywiście, jeśli czapka tego rodzaju zostanie prawidłowo dopasowana do kurtki czy futra, może być fenomenalną ozdobą. Niemniej jednak, wydaje się, że nie to jest najważniejsze. W przypadku tego rodzaju czapki kluczowe są jej cechy praktyczne. Rzecz w tym, że ma ona ponad wszystko skutecznie ogrzewać głowę i nie pozwolić jej zmarznąć. Ponadto, stanowi ona także pewną barierę dla uszu, do których nie dociera zimne powietrze.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://rodzajeczapek.pl/

VN:D [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)