Każda służba posiada swoje własne umundurowanie. Nawet służba zdrowia nie jest pod tym względem wyjątkiem. Choć pozornie trudno dopatrzeć się w lekarskich kitlach odzieży specjalnego przeznaczenia, to wbrew pozorom, odzież lekarska musi spełniać pewne normy.
Lekarze, tak samo jak i pielęgniarki, narażeni są co dzień na kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami,. Po to aby nie wynosili ich poza obręb szpitala na swoim ubraniu, noszą podczas pracy fartuchy medyczne oraz inną odzież specjalnie do tego przeznaczoną. Po pracy natomiast mogą przebrać się w swoja własną nie zanieczyszczona mikro-biologicznie garderobę. Podobny mechanizm działa też w drugą stronę. Personel medyczny narażony na wiele czynników zewnętrznych, dzięki stosowaniu odzieży medycznej nie przenosi drobnoustrojów z zewnątrz na teren szpitala do chorych. Odzież medyczna pełni też inna praktyczna rolę. Fartuchy medyczne chronią spodnią odzież przed zabrudzeniami, o jakie łatwo, wypełniając obowiązki lekarza lub pielęgniarki.
Odzież medyczna pełni jednak nie tylko funkcje ochronną. To również ważny element komunikacji wizualnej na terenie placówek ochrony zdrowia. Dzięki zarezerwowaniu pewnych kolorów czy krojów dla konkretnych grup pracowników medycznych, odzież lekarska pozwala odróżnić pacjentom lekarzy od pielęgniarek, czy pielęgniarki od salowych.
W dawnych czasach odzież medyczna była silnie zunifikowana. Dostępny był tylko jeden lub dwa kroje. Fartuchy medyczne w rożnych ośrodkach zdrowia nie różniły się miedzy sobą. Dziś wiele firm wyspecjalizowało się w szyciu i projektowaniu specjalistycznej odzieży medycznej. Poskutkowało to rozwinięciem się niemalże nowej gałęzi mody, jaka stała się moda szpitalna. Ubranie lekarza czy pielęgniarki, dawno już, przestało być kojarzone z białym bezosobowy kitlem. Teraz do wyboru jest wiele rożnych krojów i kolorów. Zwraca się uwagę na to aby odzież medyczna dawała pełnię swobody i nie ograniczała ruchów. Producenci starają się tworzyć takie fasony, które będą nie tylko wygodne, ale też ładne.
Również w dziedzinie stosowanych tkanin wiele się w ostatnich latach zmieniło.Chętnie stosowane są mieszanki różnych materiałów, gwarantujące konkretne właściwości użytkowe. Modne ostatnio jest na przykład połączenie poliestru i bawełny, jako gwarantujące przewiewność, a jednocześnie trwałość i odporność na zabrudzenia. Nie bez znaczenia jest też łatwość prasowania takiej mieszanki.
Dobór odpowiedniej odzieży medycznej, jej styl i wyjątkowość dużo mówią też, o charakterze placówki ochrony zdrowia, w której jest używana.

REKLAMA: Odzież lekarska – Medicstar SKLEP – sklep.medicstar.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)