Śmierć bliskiej osoby to zwykle bardzo traumatyczne doświadczenie. Kiedy do zgonu dochodzi poza granicami kraju pojawia się dodatkowo stres związany z koniecznością sprowadzenia zwłok do Polski. Dobrze więc wcześniej posiąść informację, jak szybko i sprawnie sprowadzić zmarłego do kraju.

Zgoda z Polski

transport zwłok z zagranicyDo przewozu zwłok z zagranicy potrzeba wielu różnorodnych dokumentów. Między innymi potrzebna jest pisemna zgoda od zarządcy miasta, do którego zwłoki mają zostać przewiezione. Prezydent, bądź też starosta ma obowiązek wystawić zgodę najpóźniej do 3 dni. Następnie, aby transport zwłok z zagranicy był możliwy, zgoda musi być przesłana do konsula w kraju, na terenie którego znajdują się zwłoki. Kolejnym krokiem jest wydanie przez konsulat zaświadczenia, zezwalającego na przewóz zwłok z zagranicy. Usługa ta jest płatna, a jej koszt zależy od danego kraju. W Unii Europejskiej opłata jest stała i wynosi 54 Euro.

Poza zgodą prezydenta lub starosty wymagane są również inne dokumenty. Przede wszystkim, niezbędny jest oczywiście akt zgonu. Ponadto, jeśli mowa o zwłokach, a nie o prochach, potrzebne będzie zaświadczenie, że do zgonu nie doszło z powodu choroby zakaźnej. Jeśli to choroba zakaźna spowodowała zgon, transport z pewnością się opóźni. Pojawiają się wtedy bowiem niestandardowe, skomplikowane procedury.

Sprowadzanie zwłok i prochów – różnice

Warto zauważyć, że procedury wyglądają nieco inaczej jeśli chodzi o transport zwłok z zagranicy, a inaczej, gdy mowa jest o prochach. W tym drugim przypadku nie jest na przykład potrzebne zaświadczenie o tym, iż zmarły nie poniósł śmierci z powodu choroby zakaźnej. Jest natomiast potrzebne zaświadczenie o skremowaniu ciała.

Ważne jest także, aby urna była zrobiona z metalu oraz znajdowała się w skrzyni z drewna. Potrzebne jest na to osobne zaświadczenie. Co więcej, powinno ono również zawierać informację, iż w urnie nie znajduje się nic więcej oprócz prochów zmarłego.

Przewóz zwłok z zagranicy – komu to zlecić?

Z pewnością, samodzielne załatwianie transportu zwłok z zagranicy to droga przez mękę, zwłaszcza dla osób pogrążonych w żałobie. Dlatego też, koniecznie trzeba to komuś zlecić. Wiele domów pogrzebowych specjalizuje się właśnie w przewozie zwłok i prochów z zagranicy. Zakład pogrzebowy zajmuje się w takim przypadku załatwieniem wszelkich formalności, organizowaniem dokumentów oraz uiszczaniem opłat. Na końcu wystawiany jest klientowi rachunek. Jeśli chodzi o ceny, są one zależne przede wszystkim od tego, z jak daleka trzeba sprowadzić zwłoki.

Zobacz więcej: http://www.epitafium-przewozy.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)