Fortis Bank zwalnia mnóstwo osób

Fortis Bank zwalnia prawie 400 osób, pierwsza połowa z pracy odejdzie jeszcze w tym roku, natomiast druga w I kwartale 2010. Z informacji jakie podał bank wynika, że redukcja zatrudnienia jest wynikiem połączenia z Dominet Bankiem. Kolejnym krokiem, który ma zwiększyć efektywność pracy i przynieść zysk będzie integracja dotychczasowych funkcji. Działania te mają oczywiście na celu zwiększenie efektywności pracy oraz przede wszystkim poprawić wyniki finansowe grupy Fortis Bank. W przyszłym roku najważniejszymi założeniami nowego programu będzie poprawa finansów, czyli dodatni wynik w każdym miesiącu bieżącego roku. Najważniejszym punktem jest podjęcie działań, które zapewnią bankowi właściwą kontrolę ryzyka w różnych obszarach działalności. Po połączeniu z Dominet Bankiem sytuacja ma ulec poprawie, zarówno w formie udzielania kredytów jak i ich spłacania. Czy zatem mniejsza liczy pracowników podziała motywująco na bank? Okaże się już za rok, kiedy będziemy znali sprawozdanie ekonomistów.

 

Amerykanie pomagają bezrobotnym

Okazuje się, że Stany Zjednoczone to kraj, który służy pomocą nie tylko innym państwom, ale również dba o swoich obywateli. Uchwalony w lutym bieżącego roku program, który ma na celu wspieranie gospodarki funduszami pochodzącymi z rządu, w łącznej kwocie 787 mld dolarów dał prawie 600 tys ludziom nową, ciekawą pracę bądź też pozwolił utrzymać dotychczasową. Zatem wszystko idzie w dobrym kierunku. Według Roberta Gibbsa, do końca przyszłego roku będzie można zatrudnić prawie 3 mln ludzi, dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań by USA inwestowało w infrastrukturę, edukację, ochronę zdrowia. Jednak ocena ekspertów nie pozostawia na Stanach Zjednoczonych suchej nitki. Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie zostanie przez dłuższy czas bardzo wysokie. Do tej pory wynosiło 9 procent, jednak jak zapowiadają, może ono z końcem przyszłego roku wynieść nawet 20. Odpowiadając sobie na pytanie, czy USA to kraj bogaty i taki, który zapewnia pracę każdemu obywatelowi? Z tym pierwszym zgodzi się na pewno każdy, natomiast problem pracy pozostawia wiele do życzenia.

 

Husqvarna – firma z przeszłością?

Szwedzka firma Husqvarna obcina koszty i przenosi produkcję do Polski. Inwestycja, która powstanie na naszym terenie to prawie 60 mln dolarów. Nowa fabryka powstanie w południowej części naszego kraju. To kolejna firma, która w trakcie trwającego kryzysu, swoje korzenia zapuszcza w Polsce. Wcześniej był to Dell, który również zatrudnia ludzi w naszej ojczyźnie.
Zajmują się produkcją kosiarek, pił łańcuchowych, narzędzi ogrodniczych. Husqvarna zamierza stworzyć 800 nowych miejsc pracy w Polsce. Kryzys oraz spadek sprzedaży to dwa poważne problemy firmy. Koncern zwolnił już prawie 1000 osób i ta liczą cały czas rośnie. Zwolnienia zostaną przeprowadzone w tym oraz przyszłym roku głównie w Szwecji i USA, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.
Gdzie zatem powstanie nowa fabryka, na terenie naszego kraju? Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Będzie to na pewno południowa część, jednak nic nie wiadomo na jak dużym terenie i jakie obejmie miasto. Nie wiemy także ile zostanie zatrudnionych osób, ale jak informuje prezes firmy Magnus Yngen będzie to ponad 800 osób. Przeniesienie produkcji do Polski pozwoli obniżyć koszty produkcji, z powodu niższych prac.
Powstaje tylko pytanie czy ktoś z wyższym wykształceniem będzie chciał pracować na 3 zmiany za 1000 zł netto?

 

Węgierski GE zwalnia pracowników

Ogromny węgierski Koncern General Electric w okresie 2 lat, zwolnił prawie 2 tys pracowników. Przedstawiciele jednak zapewniają, że w naszym kraju takiego obrotu sprawy na pewno nie będzie. W naszym kraju dla firmy, pracuje prawie 15tys osób – zapewni dyrektor regionalny GE w Europie Środkowej Lesław Kuzaj. Zatrudnienie na Węgrzech dotyczy przede wszystkim GE Lighting, czyli oddziału, który zajmuje się produkcją lamp, żarówek oraz produkcją oświetlenia dla klientów indywidualnych.
Dyrektor w jednym z wywiadów dodał, że podjęcie decyzji o zwolnieniu ogromnej liczby pracowników było naprawdę trudne. Jego zdaniem Węgry i Polska, jak i Europa Środkowa cały czas stanowią dogodne miejsce do przyszłych inwestycji firmy. Koncert GE swoją działalność prowadzi w ponad 100 krajach na całym świecie. Zajmuje się wszystkim, zaczynając od technologi, kończąc na mediach. Oprócz tego dodatków oferuje usługi bankowe i medyczne. Jego produkcja to przede wszystkim: silniki lotnicze, a także urządzenia do produkcji elektrycznej energii. Patrząc na bezrobocie, jakie jest na Węgrzech, zwalnianie pracowników wcale nie pozwoli zwalczyć tego problemu. Węgierski rząd prognozuje, że gospodarka tego kraju w 2010 roku spadnie prawie o 10 procent, takiej straty nie było od ponad 20lat.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.9/10 (18 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: 0 (z 0 głosów)