Lubisz prostotę i elegancję, a białe meble kojarzą Ci się z czystością i przytulnym klimatem? Styl skandynawski charakteryzuje się odpowiednio dobranymi elementami wnętrza, które jako całość tworzą niesamowity efekt.

Przede wszystkim ma być przytulnie i jasno

styl skandynawski

Fotografia Flickr.com CC 2.0 Herry Lawford

Cechą charakterystyczną dla stylu skandynawskiego jest biel, jasne pastelowe kolory oraz odcienie szarości, które znacząco rozświetlają wnętrze i nadają mu przyjemnego klimatu. Białe meble bardzo dobrze odbijają wpadające do wnętrza światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nieco większe. Mocniejsze i bardziej wyraziste kolory mogą być przemycone do wnętrza w formie mniejszych dodatków, tak, by nie zdominowały panującego porządku.

Odwołanie do natury

Jeśli lubisz drewniane elementy oraz surowe i nieobrobione dekoracje, to z pewnością tworzenie Twojego nowego skandynawskiego wnętrza zakończy się ogromnym sukcesem. Zachwyć się naturalnie zdobionymi meblami, sprzętem, który jest piękny sam w sobie, bez zbędnej obróbki. To, co urzeka w tym stylu to przede wszystkim minimalizm i ograniczenie co do dekoracji.

Tekstury i materiały

Aby Twoje wnętrze zachwycało, musisz skupić się na tym, jakie dodatki wybrać i czym uzupełnić przestrzeń. Podłoga zazwyczaj jest drewniana, malowana farbą lub wykańczana olejem. Ten drugi sposób pozwala wydobyć z drewna zarys słojów i podkreślić naturalny wygląd podłogi. We wnętrzach stylizowanych na skandynawskie używa się przede wszystkim bawełny, wełny, lnu. Grubo plecione koce w pastelowych kolorach dobrze sprawdzą się jako dekoracja łóżka. Dodatkowo możesz też zwrócić uwagę na elementy wykonane ze skóry lub kamieni.

Partnerem merytorycznym działu wnętrzarskiego jest marka Mottiv Design

Mottiv Design

Funkcjonalność ma znaczenie

Meble, które będziesz wybierać do swojego nowego wnętrza powinny być proste i piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Oprócz swojej dekoracyjnej roli muszą być przydatne na wielu płaszczyznach, np. skandynawska komoda może posłużyć jako miejsce do przechowywania ubrań, koców ale także dziecięcych zabawek, a jej blat będzie dobrym miejscem do ulokowania stylowego wazonu, czy całej kompozycji.

Jasne wnętrze – co jeszcze dodać?

W pokojach tworzonych na styl skandynawski zazwyczaj nie korzysta się z firanek, które niepotrzebnie ograniczają dostęp światła dziennego. Zasłony, które możesz zastosować to takie, które przepuszczają promienie słoneczne. W swoim wnętrzu zastosuj minimalistyczne lampy wykonane ze szkła lub metalu, które dobrze będą komponowały się z drewnem.

Dekoracje, czyli jak nie przedobrzyć

Drewniane ramki na zdjęcia lub metalowe świeczniki pomogą stworzyć pożądany efekt. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ich ilością. Każdy element powinien mieć swoje miejsce w mieszkaniu, być niewymuszony i subtelny. Podążając za naszymi radami na pewno stworzysz wymarzone wnętrze w stylu skandynawskim.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceń: +1 (z 1 głos)